• ♫♫ SırdasFm ♫♫ Sırdaş’ınız Radyonuz Olsun.SirdasFm.Com Sizin Sesiniz Olalım..
  • Anasayfa
  • Kurumsal
  • Programcılar
  • Reklamlar
  • Video Galeri
  • Haberler
  • İletişim
  • Forum

untitled162b46fb8fdd9611d

Diyetisyen Serkan Tutar, ‘Diyet yapsam da bir türlü kilo veremiyorum.’ diyenlerin sorunu metabolizmanın hızında araması gerektiğini ifade etti. Tutar, metabolizma hızının kilo vermede önemli bir unsur olduğunu kaydetti.

Serkan Tutar, metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri ise şöyle sıraladı:

‘Baharatlar: Yemeklerle birlikte tüketilen karabiber, pul biber, kekik gibi baharatları sıkça kullanan kişilerin metabolizmalarının daha hızlı çalıştığı bilinmektedir. Buradaki en önemli konulardan birisi ise ‘baharat kullanıyorum’ diye daha fazla besin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Et ve türevleri: Özellikle termojenik etki dediğimiz (besinleri sindirirken vücudun harcamış olduğu enerji) etkinin en yüksek seviyede olduğu besin grubudur. Bu besin grubundan her gün bir öğün mutlaka tüketmeliyiz. Sadece sebze tüketerek kilo vermeyi hayal ediyorsanız bu hep hayaliniz olarak kalacaktır. Tabii ki önemli olan diğer önemli bir nokta ise, sürekli olarak et tüketmemektir. Bu durumda zaman içerisinde kan bulgularında yükselmesi istenmeyen bazı değerlerin arttığı gözlenir. İşte bu noktada uzman desteği almak önemlidir. Ayrıca etin yanına bol yeşillikli bir salata tüketmenizde vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin emilimini arttıracaktır. Ayrıca kan seviyesi düşük olan (toplumda kansızlık olarak bilinir) kişilerde de genel olarak et tüketiminin düşük olduğu bilinir. Kansızlık problemi olan bireylerde ise vücut yeteri kadar oksijeni kullanamadığı için beklenilen tempoda yağ yakımı söz konusu değildir.

Süt ve ürünleri: Gün içerisinde 2 su bardağı süt veya 2 kâse yoğurta denk gelecek kadar kalsiyum almanız metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına katkı sağlayacaktır. Özellikle bir öğünde kesinlikle bir protein kaynağı bulundurmalısınız. Yani sebze yediğiniz öğünlerde yanına yoğurt eklemeniz hem kan şekeri dengesi açısından hem kalsiyum alımı açısından hem de metabolizmanın hızlanması açısından önemlidir. Yapılan çalışmalar, kalsiyumu yeteri kadar alan bireylerin almayanlara göre daha hızlı kilo kaybı yaşadıklarını ve kilosunu daha rahat koruduklarını göstermiştir.

Yumurta: En kaliteli ve örnek protein kaynağı olarak bilinen yumurta, doku ve organ gelişimi için önemlidir. Kahvaltıda omlet, menemen veya haşlanmış yumurta ile yapacağınız kahvaltı tokluk sürenizin daha uzun olmasını, kan şekerinin daha dengeli olmasını sağlar ve sizi güne hazır hale getirir. Ayrıca hızlanmış bir metabolizma istiyorsanız yumurta vazgeçilmeziniz olmalıdır.

Yeşil çay: Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli yeşil çay tüketen bireylerin kilo verme hızlarının daha hızlı olduğu saptanmıştır. Gün içerisinde 2-3 bardak yeşil çay içilmesi hem vücuttaki ödemin atılması için hem de dolaşım sisteminin daha hızlı çalışması açısından önemlidir.

Kahve: En önemli metabolizma hızlandırıcılardan biridir. Doğru tüketildiğine faydalı olan yanlış miktarda tüketildiğinde problem çıkaran başlıca içecektir. Özellikle egzersiz yapan bireylerin spordan 30-45 dakika öncesinde koyu bir kahve içmesi egzersiz anında daha fazla yağ yakılacağı anlamına gelmektedir.’

Her Hakkı Saklıdır. Produced By Sırdaş FM